Shalom oktober 2024
Letošnji, že 33. teden za življenje, bo od 6. - 13. oktobra potekal pod naslovom "Korajža velja! Za več veselja do življenja.". Letošnje leto smo o življenju razmišljali in govorili več kot običajno. Spraševali smo se, ali je to dar, ki ga moramo spoštovati in čuvati vse do njegovega naravnega konca, ali pa nam je dovoljeno, da posežemo v načrt Nekoga, ki nam je vse podaril. Koliko se zavedamo, da je življenje res dar? Nihče ne pravi, da je življenje lahko. Lahko se nam celo zgodi, da nam preizkušnje to zavedanje o nedotakljivem daru potisnejo v ozadje. Gospa Metka Klevišar nas v poslanici spomni, da kadar znamo biti človeški, v sebi na poseben način začutimo prav posebno veselje do življenja, tudi če je to težko. Letošnje geslo »Korajža velja! Za več veselja do življenja« nas na poseben način nagovarja, da veselje ne prihaja samo od sebe. Življenja se lahko veselimo samo, če ga vidimo takšnega, kot je v realnosti, če v vsakem trenutku govorimo resnico in ničesar ne izrivamo ali pometamo pod preprogo. Za sprejemanje v realnosti pa je potrebna korajža,...veliko korajže….
ZAKAJ BOG DOPUŠČA TRPLJENJE OTROK?
Trpljenje otrok in nedolžnih je za mnoge kamen spotike, zaradi katerega dvomijo v obstoj Boga ali vsaj njegovo dobroto. Človek, ki ima samo naravno vero, misli, da je trpljenje posledica greha. Toda kaj so lahko zagrešili majhni otroci?
Prenesemo lahko marsikaj, ne pa tudi pogleda na trpeče, bolne, zlorabljene ali lačne otroke. Kaj torej dobri Bog naredi za nedolžne trpeče otroke? Vstopa v njihovo bolečino, jim stoji ob strani in jih pridružuje Sinovi daritvi na križu. V njih trpi Jezus in tako na nek način preživlja smrtni boj, ki bo trajal do konca sveta. Vsak trpeči otrok je deležen posebne očetovske in materinske nežnosti Boga.
Nedolžni otroci, ki jih je v Betlehemu dal pomoriti Herod, so postali prvi Kristusovi mučenci. Tudi po njihovi zaslugi je odrešenje doseglo vse. Vsi, ki trpijo po nedolžnem, doživljajo skrivnost odrešujočega križa in so deležni posebne Jezusove skrbi. On, ki je bil edini resnično nedolžen in so ga po krivem obtožili in usmrtili, jih pridružuje ne le svojemu križu, ampak tudi poveličanju.
Kako pa jim lahko mi pomagamo? Tako, da smo jim blizu, zanje ljubeznivo skrbimo in jih podpiramo z molitvijo. Ljubezen vse ozdravi in potolaži.
Vsak trpeči otrok mi zastavlja vprašanje: »Kako mi lahko pomagaš?«
ZAKAJ ZLA NE MOREMO USTAVITI SAMO Z MOLITVIJO?
Jezus je zlo že ustavil, ko ga je premagal. Kadar molimo, smo deležni tega odrešenja, ki se je že zgodilo, ni pa se še v celoti uresničilo. Molitev najprej premaga zlo, ki je v nas. Med molitvijo Sveti Duh razsvetljuje naše srce in spreminja našo nagnjenost k hudemu v željo po dejavni dobroti. Usposablja nas za prepoznavanje in udejanjanje dobrega: spreobrnjenje sveta se začne v našem srcu. To je naš prispevek k boljšemu svetu. In k temu nas kliče Bog. Vsi zlahka prepoznamo tragične učinke zla v svetu. Težje pa opazimo dobroto in ljubezen, ki nas obdajata po zaslugi svetnikov med nami, ki svoje molitve in žrtve vsak dan združujejo z Gospodovo daritvijo. Zlo premagaš vsakič, kadar v molitvi poklekneš pred Bogom; vsakič, ko nekomu odpustiš; vsakič, ko narediš nekaj iz ljubezni. Spovednik mi je vedno znova rekel: »Če se spreobrneš, bo na svetu ena težava manj!«
Najpomembnejši sad vztrajne molitve je spreobrnjenje srca, ki razodeva moč Kristusovega križa v naši zgodovini. Molitev ni kovanec, ki ga vržeš v avtomat in iz njega takoj pade neka milost. Zato se ne smemo naveličati moliti, če ne vidimo takojšnjih sadov. Moliti moramo v prepričanju, da nam bo Bog vse dobro, za kar ga prosimo, podelil ob pravem času in na pravi način.
Povzeto: Bog – sto in eno vprašanje
Mesec oktober je tudi mesec rožnega venca. Tega sestavljajo desetke Zdravih Marij (deset zaporednih molitev zdravamarija), ki jim dodajamo posamezne skrivnosti iz Jezusovega življenja.
Kako se glasi molitev »zdravamarija«?
Zdrava Marija, milosti polna, Gospod je s teboj. Blagoslovljena si med ženami in blagoslovljen je sad tvojega telesa, Jezus. Sveta Marija, mati Božja, prosi za nas grešnike, zdaj in ob naši smrtni uri. Amen.
Prvi del molitve je vzet iz Svetega pisma. Prvi stavek molitve je pozdrav angela Gabrijela. Ta je deklici Mariji prinesel sporočilo, da bo dobila otroka od Boga. Drugi stavek pa je prijateljski klic njene sorodnice Elizabete: »Blagoslovljena si med ženami …«
To pomeni nekaj takega kot: »Vau, Marija, ti imaš pa več sreče kot vse druge žene na tem svetu! Tvoja sreča je otrok v tvojem trebuhu: Jezus!«
Drugi del molitve, »Sveta Marija, mati Božja …«, so dodali modri ljudje v srednjem veku. Marija naj bi nam pomagala v obeh najpomembnejših trenutkih našega življenja: »Zdaj in ob naši smrtni uri.«
Youcat za otroke
Dobri Jezus.
Ob misijonski nedelji te še posebej prosimo za nove misijonske poklice: spodbudi v srcih vernih, zlasti mladih, gorečnost za pomoč pozabljenim ljudem tretjega sveta in za širjenje Jezusovega nauka. Naj po vzoru številnih slovenskih in drugih (nekaterih celo svetniških) misijonarjev, pogumno odgovorijo na Božji klic. Ti kličeš v misijone v oddaljenem svetu, a hkrati vse vabiš, da bi bili prav vsi misijonarji v našem okolju. Daj, da vsakdo od nas prinaša Jezusa tudi med sošolke, sošolce, prijatelje, pa tudi med vse druge, ki nas obdajajo. Amen.
AK
Oznanila:
1.10., začetek rožnovenske pobožnosti; vabljeni k molitvi rožnega venca vsak dan pred sv. mašo; tudi v letošnjem letu bo molitev še posebej namenjena za mir v svetu, blagoslov prihodnosti, za dušno in telesno zdravje ter za vse prizadete v naravnih nesrečah
6.10., začetek TEDNA ZA ŽIVLJENJE; ob 10. uri družinska sv. maša za blagoslov v družinah ter blagoslov šolskih torb
9.10., god Abrahama in Sare; ta dan še posebej prosimo za dar vere
10.10., ob 19. uri 'kateheza za odrasle'
19.10., ob 15. uri lepo vabljeni k sv. maši v Bistrico ob Dravi
20.10., obhajamo MISIJONSKO NEDELJO
23.10., ob 18. uri v župnijski cerkvi glasbeni večer - koncert učencev Konservatorija za glasbo in balet Maribor, enota Ruše
27.10., obhajamo ŽEGNANJSKO NEDELJO
1.11., VSI SVETI; spomin na vse, ki že uživajo blaženost v nebesih; ob 14. uri na pokopališču sv. maša, molitve za rajne in pokropitev grobov
2.11.., spomin vseh rajnih; dan molitve za vse, ki so še na poti v večnost, ob 9. uri sv. maša na pokopališču
3.11., ZAHVALNA IN BRATOVSKA NEDELJA; ob 9. uri lepo vabljeni k sv. maši v Selnico ob Dravi
Kateheza za odrasle
Tudi letos smo v naši župniji začeli s katehezo za odrasle. Srečanja so namenjena vsem, ki želijo poglobiti odnos do vere ter bolje spoznati bistvo in življenje Cerkve. Prav tako so na srečanje vabljeni vsi, ki bi želeli stopiti na pot vere in v pripravo na prejem zakramentov sv. krsta, sv. obhajila in sv. birme. Srečanje bo v četrtek, 10.10., ob 19. uri v župnišču.
Program za žalujoče
Program ponuja žalujočemu varno okolje, spoštljivo poslušanje, prostor za podelitev svoje zgodbe, ki jo je doživel ob umrli ljubljeni osebi… Srečanja potekajo tudi v Mariboru. Več lahko preberemo na info. https://ignacijevdom.si/ program za žalujoče.