Že v desetem stoletju so Ruše znane kot slavna božja pot s svojo cerkvijo, posvečeno Materi božji, njen praznik (ime Marijino, 12.september) pa slavimo na ruško nedeljo, to je prva nedelja po prazniku Marijinega rojstva (8.september).

Ime Ruše (Rouste) se prvič omenja 1091 v zvezi s Šentpavelskim samostanom, ki je imel tukaj svoja possestva. Župnija je bila ustanovljena šele okoli 1684.

cerkev prvo

Prvotna podoba Marijine cerkve

Slovele pa so Ruše tudi kot sedež vede in učenosti, saj je bila tukaj ustanovljena 1645. leta latinska šola (gimnazija), ki je delovala vse do leta 1760. Ustanovil jo je tukajšnji župnik Jurij Kozina. V njej se je skozi vsa leta šolalo nad 6600 dijakov. Ko so v Mariboru ustanovili jezuitsko gimnazijo, je število dijakov na ruški gimnaziji začelo upadati in v tem je bil razlog, da je šola leta 1760 prenehala s svojim poslanstvom.